top of page

W poszukiwaniu wiosny na świętokrzyskich szlakach

     W czwartek 16 marca 2017 r. studenci z Uniwersytetu  „Ponad czasem” niczym świstaki obudzone                   z zimowego snu, wyruszyli na poszukiwanie wiosny (czy ją znajdą? zobacz zdjęcia). Nasza grupa liczyła 23 osoby, a naszym przewodnikiem był pan Ryszard Garus. Tym razem udaliśmy się na południe Kielc, a spacer rozpoczął się z pętli autobusu nr 40 w Dyminach. Podczas wycieczki zatrzymaliśmy się w kilku miejscach ciekawych ze względów kulturowych i przyrodniczych. Ponieważ wędrowaliśmy w cieniu najwyższej góry na terenie miasta Kielce (Telegraf), w telegraficznym skrócie najważniejsze informacje.

  • Przystanek pierwszy: zabytkowa kaplica pw. MB Częstochowskiej z początku XIX wieku w Dyminach. Jest to wyjątkowy zabytek architektury drewnianej. Budynek ma konstrukcję drewnianą zrębową i jest osadzony na kamiennej podmurówce z charakterystycznym gontowym dachem zwieńczonym sygnaturką. Obecnie kaplica pozbawiona jest wyposażenia i nie odbywają się w niej żadne uroczystości.   

  • Przystanek drugi: kościół parafialny w Dyminach wybudowany na przełomie lat 80 i 90 XX wieku, znany z odbywających się tu co roku w październiku pielgrzymek fatimskich oraz zgromadzonych tu w specjalnych gablotach pamiątek po papieżu Janie Pawle II. Ciekawostką w tym kościele jest zwyczaj fundowania wyposażenia i wystroju świątyni przez różne osoby, co potwierdzają umieszczone przy darowiznach nazwiska darczyńców.

  • Przystanek trzeci: pomnik pamięci zamordowanych przez Niemców mieszkańców Kielc i okolic w latach II wojny światowej. Zamordowanych zostało wówczas około dwustu osób. Pomnik odnowił w roku 2012 kielecki rzeźbiarz Arkadiusz Latos. Miejsce wokół pomnika jest również punktem widokowym w kierunku Chęcin i Morawicy.    

  • Przystanek czwarty: składnica drewna w lasach Dymińskich. Tu nasza grupa miała czas na śniadanie oraz wysłuchanie ogłoszeń o najbliższych wydarzeniach na UTW. Dalej szlak prowadził na Stadion przez Kawetczyznę mijając klasztor karmelitanek bosych. 

  • Przystanek piąty: hala Legionów (zbudowana w 2006 roku) i najbliższa okolica to skupisko wielu obiektów do aktywnego wypoczynku, są tu min. stok narciarski, ośrodek jazdy konnej, sztuczne lodowisko oraz park linowy.

     Spacer zakończyliśmy na Krakowskiej Rogatce k. WDK. Nasza wycieczka była udana ze względu na pogodę, poznane obiekty szlaku papieskiego oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami.      

     Zachęcamy do dołączenia do kolejnej wycieczki. 23 marca – spacer po rezerwacie „Sufraganiec”. Odjazd autobusem ZTM nr 17 z ul. Kaczmarka o godz. 9.39.

                                                                                     Ryszard Janaszek

Zdjęcia: Barbara Wielińska

Zdjęcia: Ryszard Opałko

bottom of page