XI Małogoski złaz turystyczny
organizowany przez Stowarzyszenie „Ziemia Świętokrzyska”
dla uczczenia155 - tej rocznicy bitwy pod Małogoszczem.
24 lutego 1863 roku pod Małogoszczem miała miejsce jedna z największych bitew powstania styczniowego.
Wojska gen. Mariana Langiewicza starły się z Rosjanami, którzy usiłowali przeciwstawić się rosnącym w siłę oddziałom powstańczym. Atak Rosjan z kilku stron wspomaganych artylerią spowodował olbrzymie straty w szeregach powstańców. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej, stracie taboru i dział oraz o 200 zabitych Rosjanach.
Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się na Placu Kościuszki w Małogoszczu tradycyjnym powitaniem – chlebem i solą – oddziałów powstańczych oraz pocztów sztandarowych. Podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlono się w intencji Ojczyzny i jej obrońców. Część powstańców pochowana jest na małogoskim Cmentarzu Parafialnym. Tam odbył się Apel Poległych, była salwa honorowa oraz złożono wieńce na grobach powstańczych.
Dalsza część obchodów miała miejsce w Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja Dworska” w Leśnicy. Piosenki powstańcze wykonał Starachowicki Zespół Estradowy „Wiarusy”, odbyła się również widowiskowa rekonstrukcja potyczki powstańczej.
Wówczas także opowieść historyczną pt. „Bohaterowie naszej małej Ojczyzny” przedstawiła poetka z Małogoszcza, Anna Błachucka.
Na zakończenie organizowanego od 11 lat Małogoskiego Złazu Turystycznego gospodarze Ostoi Dworskiej poczęstowali wszystkich uczestników gorącym posiłkiem.
Liczną grupę przewodników obecnych na Złazie reprezentowali nasi zaprzyjaźnieni Przewodnicy: Ryszard, Jacek i Ewa, którym za opiekę i przekazywaną historię powstańczą dziękuje zmarznięta grupa studentów UTW „Ponad Czasem”.
W drodze do Małogoszcz zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Rembieszycach oraz oglądaliśmy średniowieczne krzyże pokutne w Żernikach.