top of page

Wólka Milanowska - Łagów 08.11.17.r.

Górą, lasem i doliną przez gminę Łagów

Środową wycieczkę rozpoczęliśmy pięćdziesięciominutową podróżą autobusem nr 207 do Wólki Milanowskiej i stamtąd zielonym szlakiem turystycznym biegnącym z Nowej Słupi, weszliśmy na Kobylą Górę (391 m n.p.m.) leżącą w paśmie tzw. Wału Małacentowskiego. Nazwę pasma wywodzi się od najmniejszej wioski w gminie Łagów, liczącej około 60 mieszkańców – Małacentowa. Według legendy nazwę taką „zawdzięcza” niskim płacom mieszkańców zatrudnionych w okolicznych kopalniach ołowiu, którzy po otrzymaniu wypłaty mieli ponoć mówić: ,,mało centów”.

Dalszą trasę pokonywaliśmy drogą „mało suchą” – rozjeżdżoną przez ciągniki i bardzo błotnistą. Po tej półtorakilometrowej „drodze przez mękę” było już łatwo i przyjemnie. Nasza 24-osobowa grupa z UTW „Ponad czasem” i ze Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska z przewodniczką Ewą Ramian, podzieliła się na małe kilkuosobowe grupki dyskusyjne i leśną, szutrową autostradą dotarliśmy do miejscowości Płucki, której nazwa pochodzi prawdopodobnie od płukania urobku galeny. Po wyjściu z wioski, 13 osób „podkręciło” tempo i nie zauważyli skrętu do wąwozu Dule ze słynną Jaskinią Zbójecką. Pozostali przekonali się, że warto trzymać się przewodnika, bowiem mogliśmy podziwiać cud natury – wyrzeźbiony przez wodę w wapiennych skałach korytarz wejściowy do 200-metrowej jaskini.

Zdjęcia:

Małgorzata Kędracka

Powrót do szlaku zielonego i wejście na rynek w Łagowie zakończyło 15-kilometrową wyprawę Wólka Milanowska – Łagów. Miejscowość ta była kiedyś grodem książęcym, a jej początki sięgają czasów, gdy kształtowało się Państwo Polskie. Według relacji Jana Długosza w 1085 roku książę Władysław Herman podarował gród biskupom włocławskim, a w kolejnych wiekach miejscowość na przemian, była własnością kościelną bądź szlachecką. Nazwa Łagów może pochodzić od wyrabianych w tej okolicy łagwi, tj. dużych drewnianych naczyń do przechowywania płynów. Obecnie znajduje się tu klub sportowy ŁKS Georyt, kościół z II poł. XV wieku, biblioteka i Urząd Gminy, w skład której wchodzi 19 sołectw i mieszka około 7000 mieszkańców. W samym Łagowie, który niestety utracił prawa miejskie w 1869 roku, mieszka ponad 1600 osób.

Nasyceni wrażeniami wróciliśmy autobusem miejskim nr 206 do Kielc. Do zobaczenia na kolejnych wycieczkach!

Ryszard Janaszek

Zdjęcia: 

Barbara Wielińska

bottom of page