top of page

Kielce znane i nieznane

 

     Spacer 7 lutego 2018 r. rozpoczęło 30 osób. Na placu Wolności przy pomniku Józefa Piłsudskiego przewodnik świętokrzyski – pan Robert Kulak – opowiedział nam o wymarszu strzelców                          z Krakowskich Oleandrów w dniu 6 sierpnia 1914 r. oraz o upamiętniających to wydarzenie marszach kadrówki.

     Przy pomniku Henryka Sienkiewicza, patrona głównej ulicy Kielc, p. Robert przypomniał historię nieistniejących obiektów, tworzących zabudowę dzisiejszego pl. Moniuszki tj. gmachu Leonarda, kaplicy i szpitala. Na rynku obejrzeliśmy zrekonstruowane fragmenty dawnego Ratusza i powstałe po pożarze w 1800 r. zabytkowe kamienice.

     Na ul. Sienkiewicza podziwialiśmy najładniejszy secesyjny budynek w Kielcach zbudowany w 1912 r. dla Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Kolejne obiekty naszego spaceru znajdowały się obok dworca PKP. Pierwszy to Pomnik Niepodległości z 1928 r. zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej i odtworzony przez kielczan w 2002 r. Drugi to kamienica, w której w latach 1938-39 mieszkał płk Stefan Rowecki „Grot”, późniejszy generał i dowódca AK (1942-43). 

     Cerkiew z 1904 r. przy ul. Chęcińskiej podziwialiśmy  z ronda Jerzego Giedroycia, ale już     w mniejszym gronie, bowiem utworzyła się grupa podążająca tzw. szlakiem świętokrzyskim („Łysica”, „Jodłowa”, „Łysogóry”), która tworzyła swoją opowieść o Kielcach zapomnianych.

     Tymczasem w parku Szarych Szeregów spoglądały na nas z postumentów postacie sławnych artystów, tworzących muzykę, poezję i filmy w XX wieku, m.in. Marek Grechuta, Czesław Niemen, Krzysztof Kieślowski i około pięćdziesięciu innych artystów        z całego świata.

     Nasz spacer zakończyliśmy na Wzgórzu Zamkowym wspomnieniem uczniów kieleckiego gimnazjum z XIX wieku i twórców Szkoły Akademiczno-Górniczej, utworzonej w 1816 r. przez Stanisława Staszica. 

14 lutego, odbędzie się spacer po królewskich Chęcinach, zbiórka uczestników wycieczki na ul. Kaczmarka. Odjazd autobusem nr 31 o godz. 8.51. 

Ryszard Janaszek

Zdjęcia:

Barbara Wielińska

Zdjęcia: Jerzy Iwaniec

bottom of page