Wyznaniowe Kielce
Zdjęcia: Jerzy Iwaniec
Kielce wielu wyznań
W dniach 3 i 13 grudnia br. odbyliśmy dwa spacery zatytułowane „Kielce wyznaniowe”. W każdym z nich uczestniczyło ponad 30 osób. Ugościli nas i opowiadali o historii oraz życiu swoich społeczności duchowni następujących denominacji: prawosławnej – ks. Władysław Tyszuk, baptystycznej – pastor Wacław Koziej, luterańskiej – ks. Wojciech Rutkowski z przewodnikiem Czesławem Iwańskim oraz adwentystycznej – pastor Dariusz Lazar. Zróbmy więc małe podsumowanie tego wielce inspirującego spaceru.
Prawosławie pojawiło się w Kielcach w wyniku zmian politycznych w Europie w XIX wieku. III rozbiór Polski w 1795 r., a następnie utworzenie Królestwa Polskiego po Kongresie Wiedeńskim (1815 r.), sprawiły, że wschodnie ziemie Rzeczpospolitej, w tym Kielce, znalazły się pod wpływem administracji rosyjskiej. Skutkowało to napływem rosyjskojęzycznych urzędników oraz wojskowych. W ciągu 100 lat pobytu Rosjan w Kielcach utworzyli oni kilkutysięczną mniejszość i na przełomie XIX i XX wieku stanowili ok. 16% ogółu ludności (1355 cywilów i ok. 2900 żołnierzy). Ślady materialne, które pozostawiła po sobie ta społeczność to m.in. dawna cerkiew pułkowa św. Mikołaja z 1904 r. u zbiegu ulic Chęcińskiej i Karczówkowskiej, dawny sierociniec na ul. Kapitulnej (dziś mieści się tam Biuro Wystaw Artystycznych) oraz kwatera prawosławna na cmentarzu Starym. Obecnie wyznawcy prawosławia w Kielcach to ok. 50 osób. Na niedzielne nabożeństwo można przyjść do cerkwi przy ul. Bodzentyńskiej.
Luteranie przybyli z Saksonii dzięki staraniom Stanisława Staszica i stanowili kadrę inżynieryjną w Głównej Dyrekcji Górniczej oraz w Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach. W najlepszym okresie w Kielcach i okolicy zamieszkiwało ok. 900 osób pochodzenia niemieckiego. Do dzisiaj mamy ślady ich obecności w postaci budynków na Wzgórzu Karscha przy ul. Ogrodowej i Kościoła Ewangelickiego na ul. Sienkiewicza.
Społeczność baptystów, adwentystów, zielonoświątkowców i metodystów tworzą wyznawcy, których doktryny tworzyły się w wyniku badania Pisma Świętego w okresie od XVII do XIX wieku przez takich teologów jak: John Smith, John Wesley, William Miller. Kościoły te szczególnie podkreślają osobistą więź z Jezusem jako Zbawicielem. Taka wielość kościołów wśród protestantów spowodowana jest rozbieżnościami zdań wśród teologów. Różnice doktrynalne dotyczą m.in. chrztu (dorośli czy dzieci), komunii (pod dwiema postaciami jako symboliczne ciało Jezusa, czy rzeczywiste ciało i krew Jezusa), dekalogu (dzień odpoczynku: sobota czy niedziela), duchownych (celibat czy stan małżeński), spowiedzi (za pośrednictwem księdza, pastora czy wyznanie grzechów jedynemu pośrednikowi między Bogiem a człowiekiem – Jezusowi).
Odwiedziny w Kościele Baptystów były okazją do zadawania pytań, na które chętnie odpowiadał pastor Wacław Koziej. U adwentystów przyjacielską atmosferę stworzył pastor Dariusz Lazar, który w atrakcyjny sposób (poprzez quiz, slajdy i rozmowę) przedstawił to, co jest ważne w relacji Bóg-człowiek – w sferze społecznej, duchowej i fizycznej. Dziękujemy wyżej wspomnianym kaznodziejom za miłe przyjęcie i ciekawe prezentacje.
„Kielce wyznaniowe” będą miały swój ciąg dalszy. 3 stycznia 2018 r. zbiórka uczestników obok pomnika Quo Vadis na ul. Sienkiewicza o godz. 9.30. Odwiedzimy społeczność metodystów i wybierzemy się na spacer śladami kieleckich luteranów z przewodnikiem panem Czesławem Iwańskim.
Ryszard Janaszek
Zdjęcia: Ryszard Opałko
Dzisiejsza, 3 stycznia, wycieczka była kolejną z cyklu “Kielce wyznaniowe”.
Tym razem głównym punktem wycieczki były odwiedziny w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym zlokalizowanym w Kielcach przy ul. Małopolskiej 6.
Serdecznie przyjęci przez ks. pastora Janusza Daszutę mieliśmy okazję wysłuchać podstawowych informacji o tym kościele oraz uzyskać odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez naszych studentów.
Dodatkowym punktem wycieczki był spacer po kieleckich ulicach, po których oprowadzał nas, opowiadając ciekawostki ze starych Kielc, przewodnik pan Czesław Iwański.
Ryszard Opałko
Zdjęcia: Barbara Wielińska
Kielce wielu wyznań w kolejnych odsłonach
Nasze spacery „Kielce wyznaniowe” okazały się bardzo udanymi spotkaniami z miejscami i społecznościami ludzi, których zwyczaje i wierzenia były nam wcześniej nieznane. Pomysł na takie spędzanie czasu zrodził się na listopadowych wycieczkach kończących sezon 2017. Wtedy w gronie kilku osób (Basi W., Gosi K., Heleny W., Ryśka O., Bożeny J. i Włodka R.) stwierdziliśmy, że nie potrafimy zapaść w zimowy sen i podjęliśmy decyzję o samodzielnym organizowaniu wycieczek. I gdyby nie to pragnienie kilku osób nie doświadczylibyśmy tego niezwykłego dialogu z ludźmi, którzy są obok nas, ale wierzą nieco inaczej.
3 stycznia br. gospodarzem piątego spotkania był pastor Janusz Daszuta, który przybliżył nam ewangelię i zwyczaje głoszone przez Kościół Ewangelicko-Metodystyczny. Usłyszeliśmy opowieści o początkach ruchu „przebudzeniowego” w kościele Anglikańskim w XVII w. zapoczątkowanym przez Johna Wesleya oraz o współczesnych działaniach kościoła w Kielcach. Podczas rozmów smacznym poczęstunkiem ugościła nas pani Alicja Lisiak.
Kolejne spotkanie miało miejsce 10 stycznia br. i było zatytułowane „Śladami kieleckich Żydów”. Podczas pięciokilometrowego spaceru poznaliśmy 80-letnią historię dziewiętnastu tysięcy kieleckich Żydów, których osadnictwo rozpoczęło się w 1862 r., a ich życie przerwali Niemcy w 1942 r. wywózką do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. O tej różnorodnej i pracowitej społeczności opowiedzieli nam: przy Menorze i Synagodze niżej podpisany, o pogromie w 1946 r. w Instytucie im. Jana Karskiego na Plantach 7, pan Bogdan Białek, a o zwyczajach i wierzeniach religijnych w domu modlitwy Zagajskich i na kirkucie na Pakoszu przewodniczka pani Monika Łesyszak.
Następne spotkanie odbędzie się 17 stycznia br. Zapraszamy na spacer „Przemysłowa gmina Sitkówka-Nowiny”. Zbiórka uczestników na ul. Żytniej, odjazd autobusem nr 27 o godzinie 8.15.
Do zobaczenia,
Ryszard Janaszek